Najlepšie piesne všetkých čias - Just Like Heaven - Blender 10/2003


"Je to najlepšia popová pieseň, akú sme kedy urobili", vyhlásil Robert Smith. A to napriek faktu, že bola kapela rozhádaná, klávesák opitý tak, že nezvládal svoju hru a Smith zložil túto pieseň pôvodne ako znelku pre jednu francúzsku televíznu šou.


Najväčším kritikom The Cure je Robert Smith osobne, takže je veľmi pozoruhodné, že podľa jeho náročných kritérii je označovaná Just Like Heaven ako "najlepší popový song, aký sme kedy urobili: všetky tóny do seba zapadajú, nahrali sme to jedným šupom a znelo to skvele."
Je pozoruhodné, že takýto hopsavý a povznášajúci song bol napísaný v období, keď sa kapela prakticky rozpadla. Smith priznal, že v tej dobe príšerne chlastal, ale klávesák Lol Tolhurts, jeden zo zakladateľov kapely, to s konzumáciou alkoholu preháňal tak, že to nezvládal, čo neskôr vyvrcholilo jeho prepustením zo skupiny.
"V 1987-om", spomína Smith,"som so svojou ženou Mary žil v malom dvojizbovom byte v severnom Londýne. Ďalšiu izbu tvorilo domáce štúdio. Prežíval som len vďaka vlastnej sebadisciplíne. Sám sebe som naordinoval tvorivú životosprávu, ktorá spočívala v skladaní piesní 15 dní do mesiaca, zbytok tvorilo spanie až do obeda a sledovanie telky do momentu, keď otvárali bary, kde som sa sťal do kolien."

Našťastie sa vzchopil, prinútil sa písať a onedlho sa objavila múza "Just Like Heaven", v podobe gitarového partu, ktorý si nahral sám pre seba ako demo. "Vedel som, že keď to dokončím, bude to skvelá popová vecička", dodáva Robert. "Hoci som to nerobil všetko naraz, štruktúra piesne je veľmi podobná "Another Girl, Another Planet" od Only Ones, ktorú mám stále v živej pamäti, odkedy som ju počul, kedysi v polovici 70-tych rokov, v nočnom vysielaní rádia. Hlavný rozdiel je v tom, že s vývojom piesne sa menili akordy, čo dodalo piesni jemne melancholický nádych."

V období, ako kapela začala práce v nahrávacom štúdiu na juhu slnečného Francúzska, bola skladba stále nedokončená a nahratá len v inštrumentálnej demo podobe na Smithovej páske. Keď Smith počul, ako zbytok kapely nacvičuje skladbu, zaujala ho energickosť bubeníka Borisa Williamsa, ktorý jemne zvyšoval tempo. "Moje demo bolo pomalšie, ale páčilo sa mi ako to Boris urobil. Začal s bicími, čo mi dopomohlo k myšlienke postupne pridávať ďalšie nástroje, jeden za druhým, ešte predtým, ako prišli na rad vokály."

Presunuli sa do Štúdia Miraval, tiež na juhu Francúzska, kde začali práce na piesňach, ktoré by sa mohli objaviť na albume Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me. Prvou z nich bola práve Just Like Heaven. "Boli sme požiadaní o nahratie znelky pre francúzsku televíznu šou Les Enfants Du Rock, tak som sa rozhodol dodať im inštrumentálnu verziu Just Like Heaven. Od začiatku som vedel, že je to jasný singel a to znamenalo, že tú melódiu by si mohli oblúbiť milióny Európanov ešte predtým, ako to bude vydané." zdôrazňuje Robert. "Štúdio Miraval sídlilo izolované na vidieku, takže sa slová textu začali priam hrnúť", dodáva Robert. "Každý deň som vypadol von, sedel na deke s flašou minerálky, a snažil som sa dopísať text do šiestej poobede, kedy obyčajne dobehol Simon s pollitrom Guiness-u, zásobovali sme sa sami, čo bolo jasné znamenie, že bar je už otvorený."

Úvod skladby odkazuje na Robertovo detstvo, kedy sa po prvý krát tešil zo zmätku, ktorý spôsobil kamarátom, keď im predvázal niekoľko základných kúzelníckych trikov. "Presne o tom je úvod "Show me how you do that trick", ale ďalej je to o kúzle zvádzania, z neskoršieho obdobia môjho života", vysvetluje Robert, "Bolo to niečo, čo sa mi prihodilo na Beachy Head, na južnom pobreží Anglicka. Tá pieseň je o hyperventilácii - bozkávaní a omdlievaní. Vo videoklipe so mnou tancuje Mary, pretože je dievča, a malo to byť venované jej. Je to vlastne o noci, ktorá je horšia ako 1000 hodín riadnej driny."
S dokončením textu sa práce na piesni urýchlili, a ako sa Smith správne domnieval, bol to najevidentnejší singel zo všetkých 37-ich piesní, ktoré nahrali počas dvoch týždňov v štúdiach Miraval. Týmto šialeným tempom dokázali pracovať aj napriek poverám, že vypili 150 fliaš vína za jediný týždeň - mnohé z tohto množstva bezpochyby stiahol Tolhurst, ktorý to už tak preháňal. že častokrát nebol vôbec schopný hrať.

Po návrate do UK sa spolčili Timom Popem, osoba stojaca za božskými videami kapely, ktorý ich postavil na vrchol morského útesu. "Táto pieseň", hovorí Pope, "je naplnená radosťou. Môžete natočiť čokoľvek iné, ale ľudia si budú vždy myslieť, že práve toto video je skvelé." V minulosti Smith vyhlasoval, že video bolo nakrútené práve na tom mieste, ktoré ho k napísaniu skladby inšpirovalo, ale teraz priznal, že podstatná časť videa bola natočená v štúdiu. "V 1985-tom sme natočili s Timom video Close To Me na Beachy Head, takže sme mali dostatok záberov padajúci skál z útesu do mora, vĺn narážajúcich na pobrežie, ktoré Tim v štúdiu zeditoval tak, aby to vyzeralo čo najrealistickejšie."

Hoci "Just Like Heaven" skončila v rebríčku Billboardu na 40. mieste, posunula kapelu, ktorá už desaťročie žala úspechy v rodnej Británii, na hudobný trh USA, kde bola úspešná a položila tak základ úspechu skladby Lovesong, z r. 1989, ktorý ich vytrhol z domáceho kultu a posunul do prostredia kapiel, ktoré zapĺňajú štadióny.
Just Like Heaven bola neskôr prespievaná hudobníkmi zo Španielska, Nemecka a Francúzska. Dokonca verzia v podaní Section String Quartet bodovala v hitparádach. Smithovi sa však najviac páčila verzia v podaní Dinosaur Jr., z roku 1989, ktorá sa stala undergroundovým hitom. "J. Mascic (kapelník Dinosaur Jr.) mi poslal kazetu, bol som nadšený. Znelo to prenádherne. Nikdy predtým a ani potom som nebol s coverveziou tak spokojný ako vtedy", spomína Robert.
Ďalším fanúšikom The Cure je Ben Folds, ktorý prerobil "In Between Days" na svojej poslednej EP "Speed Graphic". "Just Like Heaven obstála skvele", komentuje Ben, "Na to obdobie znela úplne inak a novátorsky, ale obyčajne veci, ktoré na prvýkrát vyzerajú skvele, končia príšerne. Ale všetko v tej piesni - text a hudba - je určitá forma umenia. Je to také dobré, ako sa to dalo najlepšie urobiť. Vždy keď to počujem v rádiu, alebo si to pustím, poskakujem ako blázon".thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi