...bože, to je totálna sračka! - Jún 1996


Áno, týmito slovami počastoval Simon Davida Bowieho a Pet Shop Boys počas sledovania Top Of The Pops cez prestávku v nahrávaní Wild Mood Swings. Neboli však jediní, komu sa ušli takéto "slová chvály". Sting dopadol ešte horšie...


... posedávame a chvíľu uvažujeme o poľutovaniahodnom úpadku dobrých mešťanov z Avonu, ktorí sa nechutne zvedavo obzerajú za pani Seymourovou zakaždým, keď opustí svoj dom. Dom, v ktorom jasne poznať, kto je jeho majiteľom: Jane na vás hľadí z fotografii, ktoré visia snáď na každej stene.

"V bývalej spálni jej ex-manžela visia jej fotografie v spodnom prádle", zveruje sa nám Simon Gallup, basgitarista The Cure.
Ktorého manžela?
"Myslím, že tento bol jej tretí".

Simon Gallup, večný huncút s vlasami vyčesanými do copu, rozpráva prívetivo a ukazuje mi majestátu tanečnú sálu, ktorú premenili na svoje štúdio. Keď sa ho spýtam, kde hodlá žiť, keď nakoniec opustia toto obrovské panské sídlo, na tvári mu vidno zdesenie.
"Tak nad týmto som nepremýšlal", hovorí. "Momentálne ani nemám kam ísť. Technicky vzaté, momentálne som bezdomovec".
Prečo?
"To je dlhý príbeh".

Neskôr si Robert Smith a Simon Gallup doprajú krátku fajčiarsku pauzu, vylihujú na pohovke, popíjajú brandy, užívajú si tradičného vidieckeho popoludňajšieho odpočinku a nechali sa nahovoriť na Top Of The Pops. Zaklinení v elegantnej pohovke pred telkou, začínajú nasávať svoje prvé dnešné pivá a štartuje klasická cure-ovská nevraživosť. Ak prví na odstrel, im prišli do rany David Bowie s Pet Shop Boys, ktorý práve spievali "Hello Spaceboy".
"Bože, to je totálna sračka, čo?", usúdil Simon. "The Thin White One už sú zasa v prdeli. Prečo zasa spieva s tým stupídnym hlasom Anthonyho Newleya? Toto nerobil už roky!"

Medzitým na obrazovke začali Blightyho poslední transatlantickí vyzývatelia spievať "Don´t Look Back In Anger". A tu ich máme: bohovia kritiky, božstvo rocku, kapela, ktorá nemože nahrať nič zlé ... Oasis.
"Áno, presne tak", zauvažuje nahlas Simon, a zmĺkne. Jeho časovací mechanizmus nemá vážne žiadnu chybu.
"Nemyslíš si, že vyzerajú, akoby práve fandili The Rutles, čo?"

Uff. Počas výstupu Tiny Turner si priam s kozmickou arogantnosťou Nickyho Campbella zotrie Simon omáčku zo svojich nohavíc, ale jeho postoj sa nezhoduje s ostatnými členmi The Cure, ktorí úpenlivo sledujú starú mamu funku, ako spúšťa svoje svoj ďalší bombastický výstup. "Fuj, Tina Turner, stavím sa, že vonia čajom. To tak robia všetky? Všetky staré dámy, ktoré sa nevedia riadne vykúpať ..." Toto by by odpísalo každú zábavu, ešteže toto vydanie TOTP už skutočne nemôže ponúknuť nič horsie. Ale stalo sa. Je čas pre... Stinga! Sting so svojím ulízaným úškrnom. Scattuje si vo svojej verzii "Let Your Soul Be Your Pilot" na streche v New Yorku obklopený tancujúcimi kočkami.
"Čo si myslí, že na Zemi s týmto dosiahne?", uvažuje Robert. "Ale vážne". Hodí pohľad na Simona. "Ak mám byť úprimný, nevydržím dlho so Simonom v jednej miestnosti. On ma také, divné názory na Stinga".

Simon sa bleskovo postaví. "Blbosť, ja sa proste nemôžem na týchto nafúkancov v štýle "môžem-šukať-bez-prestávky-aj-päť-hodín" ani pozerať. Myslím, že keby urobil na tej streche 10 krokov vzad, boli by sme všetci šťastnejší".

Simon kráča ku dverám, stráca sa v tmavej chodbe a ako si potichúčky kráča do vstupnej haly, počuť hlasnú ozvenu: "Sting je vyj*baný hajzel!"

Opúšťame miestnosť, ktorej priestorom ešte stále znejú Gallupove "závažné" slová. No čo už by kto mohol k tomu čokolvek dodať? ... Nech už to bolo akokoľvek, skôr ako sme vypli Murder Mansion, Smith súhlasil, aby sme sa pobavili jednou staršou hrou, ktorá ja volá "Ak by rockové hviezdy boli futbalovými mužstvami...", ktorej hráč musí poznať všetkých 16 finalistov pohára Euro´96, a skupina, ktorú prirovná k niektorému národnému tímu, musí korešpondovať s herným štýlom daného mužstva. Hráč musí každému tímu priradiť jednu skupinu, ale nesmie použiť žiadne hrubé výrazy a nadávky. No jasné, že Smith sa s tým nepáral.

Anglicko = The Cure

"Prečo? Pretože sme odpísali každého, o kom bolo zrejmé, že je slabý, a ten, kto zotrvá bude dvíhať víťazný pohár vo Wembley ... ale nie, skutočne si neviem v prirovnaní s Anglickom vybaviť niekoho iného".

Simon už len dodal: "Ale ja musím dodať, že neschvalujem skutočnosť, že hymnu pre anglického mužstva naspievali "Simply f*cking Red". Však on je fanúšik Machester United! A okrem toho, je tučný!"thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi