Tŕnistá cesta nového albumu, 2000 - 2002


Robert toho za predošlé obdobie narozprával o novom albume, ako aj o svojom vysnívanom sólovom počine, naozaj veľa. Ultr@violet sa pohrabala v archíve a dala dokopy nasledujúci materiál


Celý cirkus sa spustil po zverejnení správy 3. októbra 2000, priamo na oficiálnej domovskej stránke skupiny:
"je nádej, že ak skončíme v Austrálii, poberieme späť do štúdia....viac informácii necháme na neskôr...".

Onedlho sa spomínaný výrok kryštalizoval ďalej: "určite, ak skončíme v Austrálii, sa poberieme do štúdia...viac informácii necháme na neskôr....“. Všimnite si tú zmenu z "je nádej" na "určite".

Počas netrpezlivého vyčkávania za novšími a novšími informáciami, stihol Róbert zaslať aspoň niekoľko postrehov z Austrálie:
Ku sklonku roka sa popísali a narozprávali state o rozpade a zabalení činnosti tejto skupiny. Opak je pravdou. Napriek tomu, že vzduchom povievali sklesnuté kačice o rozpade The Cure po Dreamtour šnúre, ktorá inscenovala podporu albumu Bloodflowers, Róbert nesedel so založenými rukami. Pilne a zaujatým postojom písal novú várku textov a piesní, aby svoju minulosť, mohol vrhnúť do ďalšej etapy času.

X - magazín ,29. 9. 2000
"Celé leto - dva mesiace, som venoval písaniu a skladaniu. Dalo by sa povedať, že už som aj skončil. Počas písania som sa v mysli vrátil do obdobia Head On The Door(1985). Stále som sa nevzdal mojej starej aparatúry schovanej v garáži. Vykutral som ju zo starej krabice, ktorú som neotvoril odkedy som sa presťahoval. Je to štvorstopová mašina s rôznymi zastaralými efektmi. Všetko som zapojil a pomyslel si - "ak ma pamäť neklame, nejako takto som to robil" - Úžas, takto sa vrátiť k starším koreňom, k jednoduchosti, kde štyri rôzne tóniny zapadajú do seba a výsledkom je - pieseň".

"Rozpadajú sa alebo už sa tak stalo?" - rébus, z ktorého fanúšikom z každého kúta sveta naskakuje husia koža a dráždi ich myšlienkové pochody. Smith sa nepreriekne ani za nič, aké prekvapenie to bude tentoraz. Prekvapia The Cure albumom alebo Smith sólo projektom?

"Čo sa plašíte? Najprv musím prehovoriť zvyšok kapely. Vychádzame spolu veľmi dobre, nemám dôvod nikoho prosiť o spoluúčasť a následnú výpomoc. Občas sa pristihnem, ako premýšľam "je ten pravý čas konečne sa stať samotným umelcom alebo sa viesť ďalej s The Cure a stvoriť ďalší album?" - dôležité je, čo ma napadne v pravom momente. Netrápi ma, kedy sa to stane, ako sa niečo niečím bude volať, až dovtedy, pokým niečo neurobím“.

Sydney, denník The Drum Media, 3.10.2000
Zbytočne sa divíme a vzrušujeme, problém tkvie v tom, že samotný Smith si nie je istý svojimi ťahmi a nenadobudol pocit istoty. Po zrealizovaní posledného albumu Bloodflowers, notoricky vyhlásil, že svet uzrel a vypočul posledný album tejto skupiny. Stará známa neistota.

"Počas nahrávania Bloodflowers som naozaj mal pocit, že sa jedná o posledné štúdiové dielo, ale radosť a pôžitok z odohraných koncertov, zmenili myšlienky a názory v mojej hlave. Hádam si ani nepamätám, kedy som naposledy žil so skupinou v takej jedinečnej atmosfére ako tento rok. V živote som nepociťoval toľko spokojnosti, a to mám na mysli spokojnosť ako na javisku tak aj mimo neho. Hrali sme skutočne dobre, myslím, a aj publikum bolo úžasné. Bolo by viac než pritiahnuté za vlasy povedať - Prestaňme - Možno budem pokúšaný po tejto austrálskej šnúre predsa len niečo nahrať, už len z toho dôvodu, aby som videl, aká je situácia, čo sa deje a nemyslím si, že by to neklapalo. Nemám žiadne dlho trvajúce zámery. Ak sa Bloodflowers odpíše ako posledný The Cure štúdiový album, aj s týmto pocitom budem šťastný. Budem spokojný a mám byť prečo".

Triple J Radio, 12. 10.2000
D.J.- V momente ako som počul prvotné akordy z „out of this world“ mi celá skladba vyznela ako "posledné zbohom priateľu“. Je to skutočne tento pocit, ktorý sprevádzal nahrávanie Bloodflowers, rozlúčka s priateľmi, ktorí s vami merali cestu celých 20 rokov?

R.S.- Á-ááno. Dá sa povedať, že touto skladbou som chcel vyjadriť môj skrytý pocit, akúsi kliatbu, ktorá ma sprevádza. Zakaždým, ak niečo mám rád, automaticky hlúpo myslím, že raz to skončí...a potom som niečo našiel za týmto obrazom piesne, ktorý vám objasní, ako to chodí... chopte sa toho... Predstavoval som si, ako vyleziem na javisko a zaspievam tu pieseň vo zvláštnom naladení. Zámerne je úvodnou kapitolou albumu, úvodnou piesňou vystúpení, úvodnou náladou do vašich stavov....

D.J. - No dobre, toľko Robert Smith. Ale nikdy nehovor nikdy... stále niečo nové na nás vypečú.

Austrálsky Herald Sun, 12.10.2000
V neistej budúcnosti Róbert dlho básnil o svojom sólovom počine. Vietor zmenil nielen sled jeho myšlienok, ale aj reči o tom, že zo spomínaného albumu sa vykľuje album skupiny.

"Som zdrvený. Tak nádherne sa mi páčila idea Bloodflowers-u, ako posledného albumu. Na druhej strane som si nie istý, či by som rád videl ako sa táto moja „spojka“ (The Cure) vyrovnáva s piesňami, ktorými by som obšťastnil môj sólový album. Nemám žiadne veľké ambície. Niečo predsa len vyskúšam. Ak to bude fungovať vznikne The Cure album, ak nie, nuž, pozvem si nejakých skutočných hudobníkov!“

Róbert ako hosť Triple J rádia, 14.10.2000
Volajúci 1: Iba sa chcem spýtať, ako pokračujete v práci na vašom sólo albume, po tom, čo The Cure skončili.

RS: "Uhm, teda, niečo som už nahral, ale tú fúru vecí som založil do šuplíka, pretože momentálne ma to so skupinou vážne baví. Nakontaktoval som sa na rôznych ľudí, umelcov, či sú rovnako pre môj nápad zapálení a väčšina z nich sa javila pozitívne. Očakávam, že začnem na ďalší rok, možno už na jar. Ale už viem, čo bude prvá vec, po návrate z Austrálie. Zahniezdime sa v štúdiu a pokúsime sa o nový štúdiový album. Uvidíš sám, čo sa stane.. ak ti to nestačilo ..v každom prípade...ďakujem za opýtanie“.

Volajúci 2: Moja otázka znie: zmieňovali ste sa, že máte nahrané nejaké demá pre novú vecičku. Mňa len zaujíma, či to bude niečo na spôsob trilógie alebo pripravujete niečo zasa úplne nového smeru?

RS: "Stále sa odo mňa niečo očakáva. Týmto chcem povedať, že reagujem opačne. Vieš, v čase, keď sme nahrávali Disintegration, sme zároveň vydali Mixed up - remixy, a odo mňa sa očakávalo, že stvorím znova niečo podobné. Ibaže ja som prekvapil sám seba, keď som dokázal napumpovať starú žilu a napísať Bloodflowers, ako pokračovanie Disintegration. Teší ma to, že môžem toto leto hrať piesne zapadajúce do seba práve svojou náladou, a ak už nie to, aspoň sú bezútešné. Tentoraz nemám žiadnu priamu víziu, akým smerom sa uberú moje texty oproti hudobnej stránke, ktorá srší priamo zo skupiny. Obávam sa, že sa nedočkáte žiadnych rádiových singlov“.


Prešiel november, v kuloároch kapely sa nepohol ani lístok. Plány okolo albumu sa rozleteli na všetky možné strany. Až v skorých mesiacoch roku 2001 si skupina zaumienila rozhýbať svoje kosti. A stalo sa... 31.1. na oficiálnej domovskej webstránke sa objavila informácia:
"zdroj blízky k Robertovi vyhlásil, že skupina "kuje plány“ do budúcnosti -nový album - skupina sa momentálne nachádza na dovolenke, ale na ďalší mesiac je naplánované nahrávanie. Spoločne pracujú na realizácii nových nápadov. Členovia sú týmto postojom spokojní a sami sa nechajú prekvapiť, čo sa im podarí nahrať“.

Sme tam kde sme boli predtým. Znova sa všetko zmenilo. Tentoraz nikto nehodí ani slovo o nejakom nahrávaní alebo preložení termínov. Vyzerá to tak, akoby po celom predošlom divadle nebolo ani stopy... až kým neprišiel apríl 2001. V polovici apríla sa hladina opäť rozvírila, keď staré „veci“ opäť vyplávali na povrch. V rozhovore pre rádio WLIR (12.4.2001) si ako hosťa nenechali ujsť Dave Gahana a naservírovali mu otázky z iného súdka, netýkajúce sa jeho domácej skupiny:

DJ: Pretrvávajú ešte stále mýty o vašom škatuľkovaní, ako niečo na spôsob The Cure alebo až tie reči konečne ľahli popolom? Zrejme sa nikdy nevymaže z podvedomia spojitosť týchto dvoch skupín.

Dave Gahan: "The Cure je správna partia kamošov. Vždy som ich uznával a teraz znova pracujú na novom albume, čo je naozaj úžasné. Náš kamoš Daryl, ktorý s nami pracoval, je tentoraz spoločníkom The Cure a aspoň toto je dôvodom, že v kontakte ostať „musíme“".

Tak takto sa vecí majú. Realizácia albumu sa nezrušila. Skvelé správy. Otázne je, koľko o tom môže vedieť taký Dave Gahan. Že by bol až tak presvedčený? Do akej miery sa rozprával so skupinou? A kedy sa začne oficiálna príprava albumu?
Na tieto otázky sa našla odpoveď po tom, čo sa od tajného zdroja rozposlalo niekoľko e-mailov s odolaním sa na Perryho: "Máme naplánovaný nástup do štúdia niekedy v máji, aby sme nahrali prvé demá pre nový album“.

NME zverejnila v rubrike „čo príde“ informácie, ktoré získala počas vystúpenia na Roskildskom festivale:
"Toto vystúpenie je jediným vystúpením skupiny počas tohto leta. Ich hovorca sa vyjadril pre NME.COM, že v štúdiu majú rozpracovaný nový materiál.“

Bohužiaľ ani tento termín nahrávania nevyšiel a nová správa hovorí o možnom auguste. Vyzerá to, že nový album sa v roku 2002 iba tak z ničoho nič neobjaví. Skupina ale nelení a svojich fanúšikov kŕmi novinkami naservírovaných do kompilácie "Greatest hits“, ktorá by mala vyjsť v novembri 2001.

Marec 2002 - prípravy na album sú stále v rozbehu a do roku 2003 sa na trhu určite neobjaví.
Apríl 2002 - svetlo sveta uzreli prvé demá
26.6.2002 - Robert poskytol niekoľko informácií o novom albume pre nemecký magazín Zillo (7/8 vydanie):
- na albume sa pracuje, k mixom sme sa ešte nedostali
- Robert niečo splieta o bónusnom albume
- skupina sa zíde v štúdiu v septembri - októbri a „vážne“ začnú nahrávať niekedy v lete
- nový album vyjde pod ich vlastnou značkou, na ktorej má spoluúčasť aj americká distribučná spoločnosť

textopis Smitha sa zmenil: texty nesú posolstvo intelektuality a ani jeden nebude autenticky s jeho osobnosťou!


za poskytnutý; materiál ďakujem ultr@violet.thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi