Psychedélia The Cure – 04/2021


V roku 1984 sa The Cure vrátili na albumovú scénu dielom „The Top“, ktorým Robert zabŕdol do sveta hudobnej psychedélie, čo cítiť v každej minúte každej z desiatich skladieb.


Dnes môžeme s istotu povedať, že v rokoch 1983 - 1984 sa Robert Smith cítil obzvlášť inšpirovaný. Rok 1983 strávil ako člen Siouxsie And The Banshees, ako ich gitarista. Pomohol im s nahrávaním albumu "Hyaena" a pritom pracoval na projekte, z ktorého sa neskôr zrodil piaty štúdiový album The Cure, "The Top". A aby toho nebolo málo, so Stevenom Severinom (bassák The Banshees) založil projekt The Glove, po ktorým vydali jediný album "Blue Sunshine".

"Album "The Top" mal najbližšie k tomu, aby to bol môj sólový album," povedal Robert Smith pre magazín Rolling Stone, v roku 2004. "O albume som nemal veľmi ucelenú predstavu a myslím, že to z neho cítiť aj dnes. Je to asi najzáplátanejší album v histórií kapely. Hral som na ňom všetky nástroje, okrem bicích."

"The Top" zachytáva Smitha ponoreného ešte hlbšie v temných náladách, ktoré poznačili predošlé štúdiové albumy The Cure, no zároveň sa oddáva zábave typickej pre popové single z roku 1983, zosumarizovaných v kompilácií "Japanese Whispers". Samotný album otvára epický žalospev "Shake Dog Shake", po ktorej sa ďalšie skladby pohybujú v rozmedzí od šialeností, ako "Give Me It", po šťastný goth pop, ktorý reprezentuje jediný albumový singel - "The Caterpillar". Schizofrenické vybrácie desiatich albumových skladieb vytvárajú efekt jazdy horskou dráhou.

"Pri spätnom počúvaní albumu sa mi v mysli vynorí obraz mladíka sediaceho na podlahe v štúdiu, obklopeného malými bongami, lyžicami a podobnými vecami," vysvetlil Smith. "Mohol som tam posedávať a vymýšľať nové veci s akustickou gitarou. S Dave Allenom, producentom albumu, sme sa takto celý čas hrali a o niekoľko týždňov neskôr to celé zeditovali. Nemyslím si, že by ktorákoľvek z tých piesní ako pieseň vznikala. Smutné bolo na tom to, že album nemal priaznivé kritiky, čo narušilo moju dôveru v tento spôsob práce a tak som to stopol."

Album "The Top" vyšiel 30.apríla 1984 a predsalen sa mu podarilo osloviť rastúcu légiu fanúšikov kapely v Ameriky. Albumový rebríček Billboard 200 atakoval iba krátko, keď sa mu 10. mája 1984 podarilo vyšplhať na pozíciu 181. V tom čase rebríčku nekompromisne kraľoval Michael Jackson s albumom "Thriller".

zdroj: Rhino.com, 30/04/2021thinking of the days that are no more

©2001-22 monghi