My jednoducho hráme a spievame - 11/1979


Jedno z prvých interview s Robertom


V Readingu ste zožali celkom slušný úspech, očakávali ste to?
Áno. Ale úprimne, nie. Bolo tam úplne odlišné publikum, na aké sme zvyknutí. Vekový priemer tam bol okolo 25 a tí ľudia preferujú viac starý hardrock. Ale decká v predných radoch urobili doslova peklo, čo ľudí chytilo a začali postupne aplaudovať.

Kde a kedy ste začali spolu hrať?
Sme z Crawley, zo Sussexu, a začali sme v roku 1976, ale až v tomto roku sme naozaj uspeli, s "Killing An Arab", so singlom, vďaka ktorému sme sa stali známi, samozrejme vďaka textu.

O čom to vlastne je?
O vražde Araba, ale podľa mňa v nej ide hlavne o absurditu každodenného života. V Londýn zažíva veľký nápor rasizmu a násilie. Ostatok našich skladieb pojednáva o živote vo veľkomestách. Napr. také "10:15 Saturday Night", "Subway Song", "Plastic Passion", či "Three Imaginary Boys", ktorá je zároveň aj titulnou skladbou nášho prvého albumu. No nikam sa neponáhlame, máme len dvadsať.

Tvoj názor na súčasnú anglickú scénu?
O nej by som sa nerád zmieňoval. Nepáči sa mi to detinské súperenie, ktoré odjakživa vládne medzi skupinami. My jednoducho hráme a spievame, a hotovo.

Niekto môže mať pri počúvaní "Fire In Cairo" pocit, že to pripomína "Shadow Of The Night", hlavne pre tú egyptskú, či arabskú atmosféru skladby, veľmi pripomínajúcu americké punkové kapely šesťdesiatych rokov. Čo si o tom myslíš ty?
Neviem, čo na to povedať. Neviem posúdiť, či to znie ako kapely, ktoré ste spomenuli. Ale tie záležitosti okolo toho, čo sa na čo podobá je zrejme obľúbená hra, ktorú s nami mnohí hrajú. Najčastejšie nás hádžu do toho istého vreca ako Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire, the Prag Vec., a pritom s nimi nemáme vôbec nič spoločné. Nerozumiem prirovnaniu s Devom alebo inými kapelami, ktoré sa snažia udržať pri živote mentalitu tvrdého punku z pred troch rokov. Kapely o ktoré máme ozajstný záujem, myslím tým mňa, Michaela Dempseyho a Lola Tolhursta, sú Scritti Politti a Public Image Limited. Myslím, že najlepšia vec, akú kedy Johny Rotten urobil, bolo žaloženie Sex Pistols, ktorých potom opustil. Viac k tomu nemám čo povedať.

Ako to, že ste doteraz neboli v Taliansku?
Je to hlavne z ekonomických dôvodov. Nie je jednoduché rozbehnúť turné v zahraničí. No nevylučujem možnosť, že sa tam v blízkej dobe objavíme. Viem, že niektoré z New Wave kapiel sa chystajú do Talianska vyraziť.

Autor: M. Buda
Zdroj: Rockerilla, Italy, 11/1979thinking of the days that are no more

©2001-23 monghi