Reset minulosti - 08/2023


Emotívna "Pictures Of You" si našla na albume "Disintegration" svoje miesto hneď po úvodnej "Plainsong". Ide o ľúbostný list plný nostalgie, melanchólie a spomienok.


S odkazom samotnej skladby mal Robert Smith silné spojenie a je založený na zamilovanom texte eseje "The Dark Power Of Ritual Pictures" autorky Myra Poleo. Tá vo svojej práci skúmala emotívne väzby na fotografie zo starých čias, ako nás dokážu mentálne pritiahnúť späť do okamihu, kedy dané fotografie vznikli.

(pozn. existencia uvedenej eseje je sporná a meno "Myra Poleo" by mal byť pseudonym Mary Poole, Robertovej manželky)

V súlade s hraničným pochmúrnym pohľadom na skutočnosť, ako nás spomienky môžu doslova zdevastovať, znamenal album "Disintegration" akýsi návrat kapely k ich najmodálnejšiemu a najintrospektívnejšiemu štýlu, čo bol priam rapídny odklon od predchádzajúceho, viac popovo orientovaného albumu, "Kiss Me Kiss Me Kiss Me".

Samotný význam skladby "Pictures Of You" sprevádza množstvo špekulácií a dohadov, no v konečnom dôsledku čerpajú z rôznych opisov inšpirácií z úst samotného Roberta Smitha. Jeden z nich vznikol po tom, čo Robert priznal, že po prečítaní spomenutej Poleovej eseje sa rozhodol zničiť všetky svoje staré fotografie. Takto navždy stratil množstvo najcennejších osobných záberov a neskôr priznal, že to veľmi oľutoval.

Ďalšia teória je takisto spojená s fotografiami, nakoľko sa Robert raz nechal počuť, že skladba bola napísaná v čase, kedy v priestoroch nahrávacieho štúdia vypukol požiar a jedna z prvých vecí, ktoré sa snažil zachrániť, bola peňaženka, v ktorej mal fotografie jeho manželky Mary Poole. Jedna z týchto fotografií sa ocitla aj na obale samotného singla a zachytáva sediacu Mary, chrbtom otočenú ku kamere. Ide tak o vzácny okamih pozvania do Robertovho súkromného života.

Bez ohľadu na to, čo túto skladbu skutočne inšpirovalo, je "Pictures Of You" zahalená zničujúcim pocitom straty. V rozhovore pre Music Box TV, v roku 1989, Robert vysvetlil, že ide o myšlienku udržať pri sebe niekoho blízkeho. "Je to akýsi návrat ku skladbe "How Beautiful You Are". Niekedy úplne stratíte kontakt s osobou, ktorá sa jednoducho zmenila. A vy sa silou mocou chcete držať tej osoby predtým."

Zaujímavo sa k spomenutej skladby vyjadril Robert aj v roku 1997, v rozhovore pre austrálsky magazín X-Press:

Zaujímavé pozadie má aj skladba "Pictures Of You", v súvislosti s ktorou sa traduje, že si po prečítaní poviedky "The Dark Power Of Ritual Pictures" vyhodil všetky svoje osobné fotografie a videá. Spomínaš si na stav svojej mysle, keď si urobil niečo tak drastické?
Robert: Takmer som zabudol na "Pictures Of You" ... celý album "Disintegration", s následným turné, reprezentuje jeden z najzložitejších rokov môjho života, hlavne za poslednú dekádu. Z rôznych dôvodov ... v mojom okolí vtedy zomrelo niekoľko mne veľmi blízkych ľudí; k tomu som dovŕšil 30-tku a veľmi som sa naviazal na, ja neviem ... na množstvo nesprávnych vecí.

Takže to tvorí základy skladby "Pictures Of You"?
Robert: Áno a dnes to ľutujem. V tom roku som zničil väčšinu zo svojej minulosti. Dovŕšil som 30-tku a povedal som si, že chcem pretrhnúť množstvo väzieb s ľuďmi a vecami, na ktorých som bol dovtedy závislý. Spätne zisťujem, že to bola veľká chyba. Samozrejme, niektoré veci boli správne, no aj tak šlo o veľmi drastickú zmenu. Spálil som množstvo videozáznamov z môjho detstva a podobné veci, čo bolo pekne hlúpe :) Mal som to skôr všetko vložiť do veľkej krabice, niekam na 20 rokov odložiť a vrátiť sa k tomu až potom, keď by som sa cítil lepšie. Lenže, to by musela byť asi obrovská krabica. Ja som mal jednoducho potrebu sa toho všetkého zbaviť.

Roberta však nekoniec nezarmútila zdrvujúca emocionálna váha skladby, ako skôr to, kde sa jeho pieseň nakoniec objavila. Vždy bol rozhodne proti licencovaniu akejkoľvek skladby The Cure pre účely reklamy, no v roku 2004 s veľkou neochotou súhlasil s použitím "Pictures Of You" pre účel reklamy na digitálny fotoaparát od spoločnosti Hewlett - Packard. Robert to zobral ako nutné zlo, nakoľko v tom čase potreboval nutne peniaze na získanie katalógu kapely pod jeho absolútnu kontrolu, keďže sa blížil termin vypršania zmluvy s firmou Polydor.

Ako povedal pre NME: "Som proti používaniu hudbe v reklamách, už len ten môj súhlas ma totálne odrovnal, ale inú možnosť som nemal. Vďaka tým peniazom som odkúpil práva na náš katalóg a získal nad ním úplnú kontrolu, inak by to dopadlo tak, akoby som kapelu založil do hypotéky."

zdroj: Far Out, 15/08/2023thinking of the days that are no more

©2001-24 monghi