34 rokov albumu "Disintegration" – 05/2023


"Písal sa rok 1988 a Robert Smith prechádzal existenčnou krízou ..." Takto sa začína krátke poohliadnutie sa nesmrteľne legendárnym albumu The Cure.


"Len som tlačil na samého seba aby som zistil, ako najďalej môžem zájsť. 30-tka bola pre mňa skutočne veľká vec," povedal Robert, v rozhovore pre magazín Rolling Stone, v roku 2019. "Pomyslel som si, 'a je to tu. Posledná šanca uskutočniť v živote niečo skutočne zmysluplné.' No a potom, pri spätnom pohľade, som bol v tom období trochu chúlostivý, komplikovaný, dokonca komplikovanejší, než som mohol a mal byť. Bol som však veľmi sústredený, a hlavne cieľavedomý. Takže som sa v podstate ani netrápil počúvať iných, čo si o mojich nápadoch mysleli, čo je nakoniec jedna z tých podivných vecí. Jednoducho, ak to funguje, tak super, ak nie, tak je to pekne hlúpy spôsob fungovania. Mal som však veľké sebavedomie v tom, čo som chcel dosiahnúť s týmto konkrétnym albumom."

Tým albumom je legendárny "Disintegration", ôsmy štúdiový album The Cure. Vydaný 2.mája 1989, dosiahol celosvetový úspech a v rebríčku Billboard 200 sa vyšplhal na 12.miesto. Zároveň ho sprevádzala séria úspešných singlov, vrátane singla "Lovesong", ktorý sa vyšplhal na 2.pozíciu rebríčka Hot 100 a v ceste k absolútnemu vrcholu mu stála iba Janet Jackson so singlom "Miss You Much". K tým ďalším singlom patrili skladby "Lullaby", "Fascination Street" a "Pictures Of You".

Časom sa ukázalo, že práve "Lovesong" je pravdepodobne najrešpektovanejšou skladbou The Cure, ktorú prespievalo celé spektrum umelcov, vrátane 311, Tori Amos, Death Cab For Cutie a Adele: "Napriek tomu, že som odjakživa vyhlasoval, že som tú skladbu napísal ako svadobný dar pre Mary, je to svojim spôsobom takisto krádež, kedže samotnú bassovú linku vytvoril Simon Gallup," prezradil Robert. "Snažil som sa medzi tú albumovú temnotu vložiť jeden, či dva svetlé body a práve "Lovesong" je jedným z nich," dodal na margo umiestnenia skladby na album "Disintegration".

"Keď ľudia prespievajú skladbu, je to skvelé. Je úplne jedno, či sa Vám nakoniec páči alebo nie. Je to skutočne od tých umelcov milé a premýšľam rovnako, keď prespievam nejakú skladbu ja," pokračuje Robert pri analýze obľúbenosti spomenutej skladby u iných umelcov. "Danú skladbu prespievam práve preto, že sa mi páči. Rozhodne to nerobím pre to, že sa z toho stane hit."

Pokiaľ ide o popularitu albumu medzi fanúšikmi The Cure, tak má Robert viacmenej pragmatický postoj. A po prvýkrát od jeho vydania si ho v plnej dĺžke vypočul počas remasteringu, v roku 2010.

"Vtedy mi to došlo, 'Už chápem, prečo to ľudí tak vtiahlo. Je to skutočne príjemná rovnováha veľkého a malého podaná vtipným spôsobom.' Tie skladby dokážu spolu fungovať spôsobom, akým by to na papieri nikdy nešlo. A rovnako som si to uvedomil začiatkom tohto roka, keď sme album nacvičovali pre koncerty v Sydney. Spomenul som si na to a povedal si, 'Naozaj je to v skutočnosti šikovne poskladané. Vtedy som jednoducho okamžite vedel, čo robím'."

zdroj: rhino.com, 02/05/2023thinking of the days that are no more

©2001-23 monghi