Faith 03/2023


V časoch, keď The Cure začínali, bol Robert Smith stále chalan, ktorý si hľadal miesto na tomto svete. Debutový album „Three Imaginary Boys“ nahrával v podstate stále ako pubertiak a počas nasledujúcich rokov, cez sériu udalostí, Robert čelil drsnému prebúdzaniu do reality.


Robert bol vychovávaný v katolíckom prostredí. Jedna z jeho vnútorných častí však náboženstvo, ako také, vždy spochybňovala a postupne, ako rástol, svoju vieru strácal. Keďže bol však od útleho detstva indoktrinovaný ku katolicizmu, chvíľu mu trvalo, kým sa úplne vymanil z jeho okov a zamával cirkvi na rozlúčku.

V roku 1989 uviedol v rozhovore pre magazín The Face: "Neverím v Boha. A tak veľmi by som si prial. Zvykol som sa víziam Boha otvárať, ale nikdy som žiadne nemal. Pochádzam z veriacej rodiny a boli chvíle, kedy som cítil jednotu vecí, no nikdy mi to nevydržalo a zanechali vo mne vieru, že k nábožestvu ľudí vedie iba strach. A nemyslím si, že sa raz prebudím a uvedomím si, že som sa mýlil."

Tretí štúdiový album The Cure, "Faith", zachytáva Robertov zápas s poznaním, že vlastne nikdy v kresťanstvo neveril a s týmto zistením sa definitívne zmieril. Táto téma sa nesie celým albumom a záverečná titulná skladba vlastne celý album sumarizuje. Pre Roberta tak skladba "Faith" zostáva dodnes jeho obľúbenou od The Cure, pretože má hlboký význam, ktorý posunul jeho život novým smerom.

V 1990-tych rokoch povedal pre denník Chicago Tribute: "Nemyslím si, že ešte niekedy napíšem pieseň, ktorá by ma dojala tak, ako "Faith", ktorá by mi zmenila život ako práve táto skladba, prípadne rovnako zosumarizovala môj život."

Robertom postoj k nábožestvu, odkedy si prostredníctvom skladby "Faith" umyl nad katolicizmom ruky, zostal bez zmeny. A už len táto predstava ho strasie. Počas rozhovoru vo francúzskom TV programe Télérama, v roku 2012, dostal otázku, či sú vlastne The Cure akýmsi druhom náboženstva, na čo odpovedal, "Či sú The Cure náboženstvom? Absolútne nie. Keby to tak bolo, tak by som The Cure pustil k vode. Nenávidím náboženstvo, všetky náboženstvá. Myslím, že náboženstvo je zdrojom veľkej nespokojnosti a idiocie vo svete. Myslím, že každá viera je terror."

Na otázku ohľadne rozhodnutia pomenovať album názvom "Faith", odpovedal: "Mal som 20 a takto som sa s tým všetkým vyrovnával. Bol som vychovávaný v katolíckej rodine a keď som mal 8 rokov, tak mi bolo jasné, že je to na hovno, ale trvalo mi ešte dlho, než som unikol predstavám o pekle, anjeloch, diabloch a podobne."

A hoci skladba "Faith" nie je až taká zbožňovaná, ako iné skladby z katalógu The Cure, naživo ju dnes už hrajú veľmi zriedka. Napriek tomu má navždy v Robertovom srdci posvätné miesto.

zdroj: Far Out Magazine, 17/03/2023thinking of the days that are no more

©2001-23 monghi